خانه جوانان چیست؟

خانه جوانان، جهت هم افزایی، تبادل نظر و فعالیت جوانان فعال منطقه و سازمانهای مردم نهاد ایجاد شده است. این مرکز مکانی مناسب برای جوانانی است؛ که تمایل دارند در عرصه های فرهنگی و اجتماعی فعالیت نمایند.

خانه جوانان براساس دستورالعمل ابلاغی وزارت ورزش و جوانان و در راستای حمایت و توجه به نسل جوان کشور و با هدف بسترسازی محیطی ویژه جوانان برای بروز خلاقیت و نوآوری استعدادهای آنان ایجاد گردیده است.

دسته بندی حوزه فعالیت سمن های جوانان

 این مرکز به اجتماع های مردم نهاد، شخصیت حقوقی می دهد؛ این اجتماع ها (سمن ها /سازمان های مردم نهاد جوانان ) باید در یکی از دسته های زیر فعالیت داشته باشند:

1- علمی و پژوهشی

  • (استعدادهای درخشان – پژوهش محوری – تحقیق و توسعه – فعالیت های پژوهشی – فناوری)

2- اجتماعی

  • (آسیب های اجتماعی – امور بانوان و دختران – آموزشی – بهداشت و سلامت – حقوق شهروندی -سبک زندگی ابرانی اسلامی – سلامت اجتماعی و روانی – عدالت و رفاه اجتماعی – عمران و آبادانی – فضای مجازی – فعالیت های جهادی – محیط زیست – ناتوانی  جسمی – هدایت شغلی کارآفرینی – ورزشی – کسب و کار/ کارآفرینی اجتماعی )

3- فرهنگی

  • (ارزشها و باورهای فرهنگ ایرانی اسلامی – اوقات فراغت – حجاب و عفاف – رسانه ای و ارتباطی – سیر و سیاحت – میراق فرهنگی و معنوی – هنری ادبی )

4- اعتقادی و مذهبی

  • (ارزشها و باورهای دینی – امور بانوان و دختران – اندیشه ورزی – پایداری )

از دیگر فعالیت های این ارگان بررسی آسیب های اجتماعی جوانان است. در راستای همین امر نهادهای مربوطه در این مرکز دور هم آمده و به بررسی مشکلات جوانان می پردازند. سپس برای رفع مشکلات راه حل هایی ارائه و یا فعالیت هایی ترتیب داده می شود.

 تاریخچه خانه جوانان شاهرود:
همانطور که اکثر شاهرودی ها بخاطر دارند، خانه جوانان سابق شاهرود در محل فعلی جمعیت هلال احمر شهرستان شاهرود در خیابان شهدا با مجموعه کاملی از امکانات (سالن همایش، امکانات ورزشی، آموزشی و…) قرار داشته است.

فضای فعلی خانه جوانان شاهرود:
این فضا در متراژی به مساحت تقریبی ۱۰۰ متر – شامل دو اتاق و یک سالن جلسات – توسط پارک علم و فناوری استان (مستقر در شاهرود) به اداره ورزش و جوانان شاهرود برای مدت یک سال وبا تاکید بر فعالیت در حوزه کارآفرینی ارایه گردیده است.
با پیگیری سمن ها و مجمع جوانان استان، حوزه جوان اداره ورزش و جوانان شاهرود و همکاری معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان، این مکان با اعتباری در حدود ۸۰ میلیون تومان تجهیز گردیده تا خانه جوان شاهرود در کنار عنوان ” کافه مهارت استان سمنان”، با امکانات حداقلی (جهت ایجاد انسجام و هم افزایی جوانان فعال شرق استان) شروع بکار نماید.

فهرست سازمان های مردم نهاد جوانان استان سمنان