ده گام هدف گذاری (بخش اول)

10 Steps to Targeting

گام اول؛ اهداف خود را مشخص و تجزیه کنید. اول از همه باید بدانید به کجا می‌خواهید برسید، اگر ندانید مقصدتان کجاست، راه رسیدن به آن نیز مبهم خواهد بود. در ابتدا سعی کنید براساس روش SMART، اهداف‌ استارت‌آپ خود را مشخص کنید. اهداف باید خاص باشند به ‌این معنا که دقیقا بدانید چه می‌خواهید. هدف‌های کسب‌وکاری معمولا طولانی مدت هستند. می‌توانید با تجزیه اهداف‌ به مراحل عملیاتی قابل مدیریت، انجام آن‌ را آسان‌تر کرده و با تمرکز بیش‌تر بر‌ این اجزا، راحت‌تر به اهداف برسید.

یک راه مناسب برای تجزیه اهداف کسب‌وکار‌تان،‌ این است که برنامه‌ای عملی از وظایف فردی خود تهیه کنید و هر کدام از‌ این وظایف، باید به صورت عملی، واضح و تعریف شده باشد. مثل کودکی که در ابتدا گام‌های کوچکی برمی‌دارد تا در نهایت بتواند راه رفتن را یاد گیرد شما نیز باید بدانید که با طی کردن گام‌های کوچک، موفقیت و رسیدن به هدف قطعی است.

گام دوم؛ میزان پیشرفت خود را پیگیری و بررسی کنید. بخشی از هدف‌گذاری موفق، بررسی‌ این است که بدانید چقدر از مسیری که برای رسیدن به هدف مشخص کرده‌اید، طی شده است.‌ این کار نه تنها محرکی قدرتمند برای شماست، بلکه در برنامه‌ریزی برای اهداف‌تان در آینده و تلاش برای رسیدن به آن‌ها کمک می‌کند.

می‌توانید پیشرفت خود را به صورت هفتگی یا ماهانه پیگیری کنید. ‌این‌کار فعالیت‌هایی را که تا به حال انجام داده‌اید مشخص کرده و به شما می‌گوید که در کدام قسمت‌ها نیاز به تمرکز و تلاش بیش‌تری دارید. حتی می‌توانید نقاط عطف پیشرفت خود را از لحاظ زمانی متوجه شوید و بفهمید آیا در مسیر درستِ رسیدن به اهداف خود هستید یا خیر؟

گام سوم؛ به روند متعهد باشید. هدف‌گذاری موثر، نیازمند ‌این است که بدانیم اهداف شامل چه مواردی هستند، به عنوان مثال؛ تلاش‌هایی که برای هر مرحله باید انجام شود، کدامند؟ هر مرحله چگونه باید انجام شود؟ دلیل این‌که چرا رسیدن به هدف مهم است؟ از همه مهم‌تر باید به انجام ‌این تلاش‌ها و روند رسیدن به هدف متعهد باشید.

اگر به زمانبندی که برای انجام برنامه داشته‌اید تعهدی ندارید و بر کارهای عملی که شما را به هدف‌تان نزدیک می‌کند تمرکزی ندارید، در‌ این صورت شما با مشکلی چالش برانگیز روبرو هستید که مانعی برای رسیدن به اهداف کسب‌وکارتان است.

گام چهارم؛ تیمی ‌حمایت کننده ‌ایجاد کنید. تیم حمایت کننده به شما کمک می‌کند از راه‌های زیر به اهداف خود برسید:

– وقتی بدانید در راه رسیدن به هدف تنها نیستید و افراد تیم همراه شما هستند، انگیزه‌تان بیشتر می‌شود.
– می‌توانید از سوابق کاری و تجربه‌های تیم خود یاد بگیرید.

– وقتی با چالشی مواجه می‌شوید، تیم می‌تواند برای شما دل‌گرمی ‌ایجاد کند.

– تیم‌تان می‌تواند چشم‌اندازی متفاوت به شما ارائه دهد.

– در موفقیت‌هایتان می‌توانید با تیم خود جشن بگیرید.

 

تیم حمایتی و پشتیبانی می‌تواند شامل خانواده، دوستان، همکاران و هرکسی باشد که شما را حمایت می‌کند و به دنبال دیدن موفقیت شماست.

گام پنجم؛ انعطاف‌پذیر باشید. تعداد خیلی کمی ‌از پیش بینی‌های شما دقیقا اتفاق می‌‌افتد (چه در زندگی و چه در کسب‌وکار). با توجه به ‌این موضوع، اینکه بتوانید خود را با تغییرات محیط تنظیم کرده و بدون از دست دادن شتاب حرکت به سوی هدف، برنامه خود را اصلاح کنید، بسیار مهم است.

اگرچه داشتن برنامه‌ای واضح و از پیش تعریف شده بسیار مهم است، ولی باید از پافشاری بر انجام برنامه‌های از پیش تعیین شده خود و منعطف نبودن نسبت به تغییر، دوری کنید. با منعطف بودن، شما سریع‌تر می‌توانید سمت و سوی تغییرات را شناسایی کنید، برنامه‌های خود را در آن جهت اصلاح کنید و راحت‌تر می‌توانید در مواجهه با حوادث غیرمنتظره روند پیشرفت خود را حفظ کنید.

10 Steps to Targeting

ده گام هدف گذاری

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *